Hollywood-ul a celebrat spectacolul primelor premii cinematografice importante din 2013, duminică seara, în Beverly Hills. La cea de-a 70-a gală a Globurilor de Aur, divele au venit însoţite de unii dintre cei mai distinşi actori, care epatat pe covorul roşu purtând cele mai elegante smoking-uri.
Ben Affleck
Răsfăţatul serii a fost cu siguranţă Ben Affleck. Pelicula “Argo” a primit premiul pentru cel mai bun film, iar Affleck a plecat acasă şi cu titlul de cel mai bun regizor. Actorul în vârstă de 40 de ani a păşit pe covorul roşu putrând un costum Gucci, bleumarin, cu vestă şi revere ascuţite din mătase. Papionul negru şi cămaşa albă au completat perfect un look elegant.
Bradley Cooper
Bradley Cooper s-a numărat şi el pe lista nominalizaţilor la unul din titluri, pentru rolul din filmul “Silver Linings Playbook”. Pentru ceremonie Cooper a a purtat un smoking negru Tom Ford, realizat din stofă de lână şi Oeko-Tex, o tesătură cu impact redus asupra mediului înconjurător. Look-ul său a fost completat de pantofii negri din piele lăcuită, o cămaşă cu bumbi negri şi papionul mic, în contrast cu reverele ample, ascuţite.
Hugh Jackman
Favoritul nostru este Hugh Jackman. Eforturile chipeşului actor, de a cânta şi interpreta rolul lui Jean Valjean în musicalul “Les Miserables “ au fost răsplătite cu premiul pentru cel mai bun actor într-o comedie/musical. Jackman, în vărstă de 44 de ani, este într-o formă fizică de invidiat, iar pentru Gala Globurilor de Aur a purtat un smoking bleumarin Louis Vuitton, care i-a venit perfect. Detaliile din mătase (vipuşca, reverele şi papionul), cămaşa imaculată şi butonii Harry Winston au completat o apariţie impecabilă.
Daniel Craig
Covorul Roşu nu ar fi fost la fel de strălucitor fără prezenţa lui James Bond. Daniel Craig şi-a făcut apariţia aşa cum ne-a obişnuit deja, purtând un smoking bleumarin cu revere ascuţite din mătase, semnat Tom Ford. Aura de mister a fost dată de ochelarii de soare, creaţie a aceluiaşi designer.
Leonardo DiCaprio
Tot Tom Ford a fost şi alegerea lui Leonardo DiCaprio. Actorul a purtat un smoking negru cu sacou la doi nasturi, cu revere ascuţite din mătase, cămaşă albă cu bumbi negri şi papion.
George Clooney
Mereu chipeşul Clooney nu l-a trădat nici de această dată pe prietenul Armani. Clooney a atras privirile doamnelor, purtând un smoking negru cu revere din mătase, creaţie a italianului Giorgio Armani.
Brian Austin Green a optat pentru un look clasic. Soţia lui, Megan Fox, proaspătă mămică, a glumit pe seama smocking-ului soţului său spunând că este acelaşi costum pe care îl poartă de patru ani.
Jesse Tyler Ferguson, actorul din “Modern Family” a venit la eveniment într-un smoking Boss Selection negru, cu revere şal din mătase, pe care l-a accesorizat cu butoni Chopard, iar Robert Pattinson a purtat un costum Gucci.
Text: Claudiu Enescu
www.mauvert.com







